top of page
Writer's picturePFHSC

Zašto režim ishrane bez ugljikohidrata nije najbolji pristup za dijabetes tipa 2?


U liječenju dijabetesa tipa 2, izbor prehrane igra ključnu ulogu u regulaciji nivoa šećera u krvi i cjelokupnom zdravlju. Iako se može činiti logičnim potpuno izbaciti ugljikohidrate, dijeta bez ugljikohidrata nije nužno najbolji pristup. U ovom tekstu ukratko objašnjavamo zašto režim ishrane bez ugljikohidrata nije najbolji pristup za dijabetes tipa 2 i dajemo efikasnije strategije za upravljanje dijabetesom tipa 2.

Izbalansirana ishrana

Ugljikohidrati su primarni izvor esencijalnih nutrijenata koji su našim tijelima potrebni za pravilno funkcionisanje. Oni pružaju dijetalna vlakna, vitamine i minerale, a svi oni igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja. Vlakna su posebno vitalna za zdravlje probave i pomažu u regulaciji nivoa šećera u krvi usporavajući apsorpciju šećera u krvotok. Potpuna eliminacija ugljikohidrata iz vaše prehrane može dovesti do nedostataka ovih važnih nutrijenata, što može uzrokovati više štete nego koristi. Na primjer, hrana bogata vlaknima poput povrća odlična je za kontrolu šećera u krvi i cjelokupno zdravlje. Uklanjanjem ovih namirnica propuštate njihove prednosti.

Održivost

Dijetu "bez ugljikohidrata" može biti jako teško održati na duge staze. Ekstremna ograničenja u ishrani često dovode do lošeg pridržavanja, što otežava pridržavanje plana. To može rezultirati jo-jo efektima, gdje težina i nivo šećera u krvi dramatično variraju, što je štetno za cjelokupno zdravlje. Nasuprot tome, uravnotežen pristup koji uključuje zdrave ugljikohidrate lakše je pratiti i održavati tokom vremena. Ova konzistencija je ključna za dugoročnu kontrolu šećera u krvi i opću dobrobit osobe. Ne radi se o potpunom izbjegavanju ugljikohidrata, već o donošenju pametnih izbora u vezi s vrstama i količinama ugljikohidrata koje konzumirate.

Metabolička fleksibilnost

Ugljikohidrati su primarni izvor energije, posebno tokom vježbanja visokog intenziteta. Potpuni nedostatak ugljikohidrata može dovesti do smanjenja nivoa energije, što otežava održavanje aktivnosti i održavanje mišićne mase. Ovo može biti posebno problematično za osobe sa dijabetesom tipa 2, koje imaju velike koristi od redovne fizičke aktivnosti, vježbanja i treninga. Naša tijela su dizajnirana da koriste više izvora energije, uključujući primarno masti i ugljikohidrate. Dijeta koja uključuje zdrave ugljikohidrate podržava metaboličku fleksibilnost, što je korisno za cjelokupno metaboličko zdravlje. Ova fleksibilnost omogućava vašem tijelu da efikasno prelazi između korištenja ugljikohidrata i masti za energiju, poboljšavajući ukupni nivo energije i metaboličku funkciju.


Fit women
najbolji pristup za dijabetes tipa 2

Upravljanje šećerom u krvi

Upravljanje vrstom i količinom ugljikohidrata koje konzumirate je efikasnije za kontrolu šećera u krvi nego njihovo potpuno eliminisanje. Odabir ugljikohidrata s niskim glikemijskim indeksom (GI), koji se sporo probavljaju i uzrokuju postupno povećanje šećera u krvi, može pomoći u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi bez potrebe za potpunom eliminacijom. Osim toga, uključivanje složenih ugljikohidrata s visokim sadržajem vlakana može poboljšati osjetljivost na inzulin, što je ključno za upravljanje dijabetesom tipa 2. Integralne žitarice, mahunarke i povrće bez škroba su odličan izbor koji osigurava trajnu energiju i održava stabilan nivo šećera u krvi. Za potrebe praćenja reakcije vašeg metabolizma na različite izvore ugljikohidrata, od izuzetne je pomoći koristiti neki od senzora za kontinuirani monitoring glukoze (CGM).

Potencijalni zdravstveni rizici

Ishrana bez ugljikohidrata može dovesti do ketoze, stanja u kojem tijelo koristi masti kao gorivo umjesto ugljikohidrata. Dok ketoza nije inherentno opasna za većinu ljudi, može biti problematična ako se ne prati pravilno, posebno za osobe s dijabetesom. Dijabetička ketoacidoza (DKA) je teško i po život opasno stanje koje se može javiti ako se ketoza ne tretira pravilno. Osim toga, eliminacija ugljikohidrata može dovesti do povećanog unosa zasićenih masti i kolesterola, što može negativno utjecati na kardiovaskularno zdravlje. Uravnotežena prehrana koja uključuje zdrave ugljikohidrate podržava zdravlje srca i smanjuje rizik od srčanih bolesti, uobičajene komplikacije dijabetesa.

Psihološki uticaj - Izgradnja zdravog odnosa s hranom

Ekstremna ograničenja u ishrani mogu dovesti do osjećaja uskraćenosti i povećati rizik od poremećenih obrazaca ishrane. Razvijanje zdravog odnosa s hranom ključno je za dugoročni uspjeh u liječenju dijabetesa. Inkluzivniji pristup prehrani može promovirati pozitivan način razmišljanja i olakšati održavanje zdravih navika tijekom vremena.

 Zaključak - najbolji pristup za dijabetes tipa 2

Ako ste pažljivo čitali ovaj kratki tekst, vjerovatno vam je već potpuno jasno - umjesto potpunog eliminisanja ugljikohidrata, mnogo efikasniji pristup za upravljanje dijabetesom tipa 2 je fokusiranje na kvalitet i količinuugljikohidrata koji se konzumiraju. Naglašavanje integralne, neprerađene hrane, uključivanje opcija bogatih vlaknima i balansiranje makronutrijenata može dovesti do bolje kontrole šećera u krvi i cjelokupnog zdravlja.

Metaboličko testiranje i provjera funkcionalnog pokreta (FMS) mogu dodatno poboljšati ovaj pristup pružanjem personaliziranih uvida u vaš jedinstveni metabolizam, stanje vašeg kardio-vaskularnog, respiratornog i metaboličkog sistema, kao i vaše trenutne fizičke sposobnosti i mogućnosti. Ovi alati, kojima se mi u PFHSC trening centru uspješno koristimo već dugi niz godina, mogu pomoći u prilagođavanju plana prehrane i vježbanja, čineći ga učinkovitijim i održivijim. Nakon provedenih testiranja, konsultacije sa zdravstvenim radnicima i nutricionistima za izradu potpuno individualizovanog plana su od ključne važnosti za efikasno upravljanje dijabetesom tipa 2.


67 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


Logo bez strelice.png
bottom of page