top of page
Writer's pictureAlmir Maljevic

Nije (uvijek) do genetike

Updated: Sep 17

Nekoliko metaboličkih bolesti šira javnost obično percipira kao "genetski predisponirane", ali na njih u velikoj mjeri utiču faktori načina života i u značajnoj mjeri se mogu spriječiti promjenama u ishrani, vježbanju i cjelokupnom načinu života. Evo nekih od najznačajnijih primjera kod kojih se može reći: nije (uvijek) do genetike:

1.  Dijabetes tipa 2

Uobičajena percepcija: Mnogi vjeruju da je dijabetes tipa 2 prvenstveno genetsko stanje.

Stvarnost: Dok genetika može igrati ulogu u podložnosti, faktori načina života kao što su loša ishrana, nedostatak fizičke aktivnosti i gojaznost su glavni pokretači metaboličkih promjena, koje započinju inzulinskom rezistencijom, prolazeći kroz faze hiperinzulinemije, postepenog povećanja šećera u krvi (preddijabetes) i koje se u konačnici manifestuju kao dijabetes tipa 2 (hronično visok nivo šećera u krvi sasvim pratećim komplikacijama). Učinkovito upravljanje i prevencija često uključuju usvajanje zdravije prehrane, povećanje tjelesne aktivnosti i održavanje zdrave težine.

2.  Hipertenzija (visok krvni pritisak)  

Uobičajena percepcija: Često se smatra da je naslijeđena i neizbježna s godinama.

Realnost: Na visok krvni pritisak može značajno uticati izbor načina života. Ishrana (posebno visok unos natrijuma), nedostatak vežbanja, gojaznost i prekomjerna konzumacija alkohola su ključni faktori. Usvajanje zdrave prehrane (kao što je DASH dijeta), redovno vježbanje i upravljanje težinom mogu spriječiti ili kontrolisati hipertenziju.


Povišen krvni pritisak
Krvni pritisak

3.  Hiperlipidemija (visok holesterol)  

Uobičajena percepcija: Mnogi pretpostavljaju da su visoki nivoi holesterola isključivo posljedica genetskih faktora.

Realnost: Iako genetski faktori mogu uticati na nivo holesterola, ishrana i način života imaju značajan uticaj. Prehrana bogata zasićenim i trans mastima, nedostatak fizičke aktivnosti i prekomjerna težina su glavni faktori. Promjene u ishrani, redovna fizička aktivnost i kontrola težine mogu značajno poboljšati nivo holesterola.

4.  Gojaznost  

Uobičajena percepcija: Često se posmatra kao stanje koje se javlja u porodicama.

Realnost: Dok genetika može utjecati na tjelesnu težinu, faktori načina života kao što su ishrana, fizička aktivnost i ponašanje igraju dominantnu ulogu. Faktički, mnogo je vjerovatnije da su način života i ishrana „nasljedni“, da jedemo i živimo kao što su živjeli naši roditelji, i njihovi roditelji, pa da za posljedicu imamo i gojaznost, koja je kod njih bila prisutna. Gojaznost se u velikoj mjeri može spriječiti i kontrolirati uravnoteženom prehranom, redovnom fizičkom aktivnošću i promjenama u ponašanju.

5.  Masna jetra

Uobičajena percepcija: Ponekad se smatra da je uglavnom genetska.

Realnost: Masna jetra je vrlo povezana sa faktorima načina života kao što su loša ishrana, gojaznost i insulinska rezistencija. Poboljšanje prehrane, povećanje fizičke aktivnosti i postizanje gubitka težine ključne su strategije za prevenciju i upravljanje problemima povezanim sa masnom jetrom.

6.  Metabolički sindrom  

Uobičajena percepcija: Često se posmatra kao genetska predispozicija.

Realnost: Metabolički sindrom, grupa stanja uključujući visok krvni pritisak, visok šećer u krvi, višak masti oko organa, abnormalne nivoe holesterola, i povećan obim struka, pod velikim je uticajem načina života. Zdrava prehrana, redovna fizička aktivnost i kontrola težine mogu spriječiti ili preokrenuti metabolički sindrom.

7.  Giht  

Uobičajena percepcija: Gleda se kao nasljedno stanje.

Realnost: Iako postoji genetska komponenta, faktori načina života kao što je ishrana (naročito visok unos purina iz crvenog mesa i konzumiranja alkohola) igraju značajnu ulogu. Promjene u ishrani, smanjenje unosa alkohola i održavanje zdrave težine mogu spriječiti ili upravljati gihtom.

Zaključak: Nije (uvijek) do genetike

Dok genetika može igrati ulogu u predispoziciji za ove metaboličke bolesti, faktori načina života često su primarne determinante. Usvajanjem zdravijih prehrambenih navika, povećanjem fizičke aktivnosti i kontrolom težine, mnoga od ovih stanja mogu se spriječiti ili efikasno upravljati.

Ako želite da imate plan i program treninga u potpunosti prilagođen vama, vašim mogućnostima, stanju vašeg kardiovaskularnog, respiratornog i fiziološkog sistema, i ako želite individualizirane smjernice, da znate tačno koliko proteina, masti i ugljikohidrata trebate jesti kako bi vaša ishrana bila izbalansirana, javite se i zakažite metaboličko testiranje (ovdje).

 

35 views0 comments

Comments


Logo bez strelice.png
bottom of page